Aseet & optiikka

Testissä pikkasen paremmat haulikot

Testasimme Riista kesänumerossa astetta kalliimmat päällekkäispiippuiset haulikot. Tasainen viisikko oli komeaa katseltavaa. Hintaluokka aseissa vaihteli reilusta 3000 eurosta aina 4500 euroon.

Selvimmin ero halvempiin malleihin näkyy aseiden tukeissa. Puut ovat selkeästi jo valittuja.

Testiviisikko edusti valmistajien perustasoa “prameampia” malliversioita. Kyseinen luokka on suosittu erityisesti kanakoiraharrastajien keskuudessa, mutta näitä haulikoita käytetään yleisesti kaikessa haulikkometsästyksessä ja rata-ammunnassa.

Mukana olivat seuraavat aseet:

  • Benelli 828U Be.s.t. Steel AI
  • Beretta Silver Bigeon III
  • Blaser F16 Game
  • Browning B835 Game
  • Chapuis Armes c30 Super Orion Nordic Edition

Testasimme aseiden ampumaominaisuudet compak-sporting -lajin parissa ja arvioimme ennen kaikkea aseiden luontaista tasapainoa ja suuntautumista. Samalla arvioimme hallintalaitteiden käytettävyyttä ja arvioimme henkilökohtaisen sovitettavuuden mahdollisuudet.

Haulikot olivat kaliiperissa 12/76 ja ne olivat varustettu vaihtosupistajilla. Aseiden paino asettui 3,2 – 3,5 kg väliin, eli kyseessä oli niin sanotusti “tavallinen” 12 kaliiperin haulikon painoluokka. Piippujen pituus oli kaikissa 28”.

Arvosteltavat kohteet olivat: Ampumaominaisuudet erilaisissa ampumasuorituksissa. Pistoolikahvan sopivuus eri käsille. Liipaisimen pituussäätö. Perustukin sopivuus eri ampujille. Hallintalaitteiden ja piippujen taittamisen ergonomia ja jäykkyys. Aseen paino.

Arvosteltavien kohteiden lisäksi arvioimme haulikon estetiikkaa ja kiinnitimme huomiota aseen varusteisiin ja erityisesti aselaukkuun.

Testin voit lukea Riista 5/26. Kyseisen irtonumeron voit tilata täältä. https://riistalehti.fi/tilaa-riista/

Oikaisu. Testissä ollut Benelli 828U Be.s.t. Steel AI:n supistajaksi mainittiin lehdessä Crio+. Aseen oikeat supistajat ovat A.I. (Advanced Impact) piippuun kuuluvat supistajat.